Lista - Piszą o nas

Grupa Recykl planuje przejęcie ATB Truck i ABC Recykling jeszcze w 2011 | PAP (2011-08-17)

Grupa Recykl planuje przejęcie ATB Truck z grupy Pekaes oraz ABC Recykling z grupy PGE jeszcze w 2011 r. i nie wyklucza emisji akcji albo obligacji na ten cel. W planach jest również przejęcie producenta wyrobów gumowych i produkcja własnych wyrobów gotowych - powiedział PAP w wywiadzie Maciej Jasiewicz, prezes zarządu Recykl.

 

 "W tym roku chcielibyśmy przeprowadzić jedną, a być może dwie akwizycje. Podmioty, w sprawie których rozmawiamy to spółka ATB Truck z grupy Pekaes i ABC Recykling, którą wystawiła na sprzedaż PGE Energia Odnawialna" - powiedział Maciej Jasiewicz, prezes zarządu Grupy Recykl.

 

"Całkowita wartość obu transakcji plasuje się w okolicach kilkunastu mln zł. Zastanawiamy się nad finansowaniem poprzez emisję akcji albo obligacji. Na pewno nie będziemy finansować przejęć kredytem. Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższego 1,5 miesiąca" - dodał.

 

ATB Truck produkuje w Śremie, w bliskim sąsiedztwie nowego zakładu produkcyjnego Grupy Recykl.

 

"ATB Truck to typowy start-up, który jeszcze nie rozpoczął sprzedaży, ale z racji położenia jest dla nas bardzo interesujący. Nie możemy pozwolić na to, by mieć konkurencję tak blisko" - powiedział Jasiewicz.

 

ABC Recykling, istniejąca na rynku od 10 lat, została wystawiona na sprzedaż przez PGE Energia Odnawialna, która podjęła decyzję o sprzedaży wszystkich aktywów nieenergetycznych. Spółka notuje przychody na poziomie 8 mln zł, rentowność wynosi ok. 20 proc.

 

"TBC Truck i ABC Recykling pracują na tej samej technologii, co Recykl, mają te same urządzenia. Dzięki przeniesieniu części z nich, będzie można otworzyć nowy zakład w innej lokalizacji" - poinformował prezes.

 

Jasiewicz powiedział, że nowy zakład powstanie prawdopodobnie na terenie Cementowni Gorażdże z grupy Heidelberg, dla którego Grupa Recykl dostarczała granulat gumowy od 4 lat.

 

"W związku z przeniesieniem produkcji do Śremu, przestaliśmy na razie produkować granulat gumowy (tzw. chipsy - PAP). Czekamy teraz na decyzję środowiskową i mamy nadzieję, że na przełomie października i listopada będziemy mogli uruchomić produkcję dedykowaną tego granulatu na terenie Cementowani Górażdże" - powiedział.

 

Recykl zamierza także przejąć podmiot zajmujący się produkcją gotowych wyrobów gumowych.

 

"Rozmawiamy obecnie z dwoma spółkami, których nazw nie chcemy w tej chwili ujawniać. Pierwszą jest spółka, której od 4 lat dostarczamy granulaty do produkcji kółek do kontenerów na śmieci. Moglibyśmy częściowo przejąć ten podmiot w 2013 r. Drugą jest, producent wyrobów gotowych z granulatów ze Śląska, któremu złożyliśmy propozycję i czekamy na odpowiedź" - poinformował Jasiewicz.

 

W połowie czerwca spółka zakończyła produkcję w zakładzie w Przysiece Polskiej i rozpoczęła przenoszenie maszyn do nowego zakładu produkcyjnego w Śremie, gdzie produkcja ruszyła pod koniec lipca. Rezultaty uruchomienia fabryki w Śremie będą widoczne w wynikach kolejnych kwartałów.

 

"Struktura produkcji zmienia się przez uruchomienie zakładu w Śremie, gdzie będziemy produkować więcej wysokomarżowego granulatu czystego, którego cena wynosi 600-800 zł/tonę w porównaniu do 200-250 zł/tonę za granulat chipsy. Prognozujemy, że w 2011 r. przychody z granulatu czystego wyniosą w granicach 6-7 mln zł w porównaniu do 800 tys. zł w 2010 r." - powiedział Jasiewicz.

 

Recykl prognozuje przychody na poziomie 16,7 mln zł w 2011 r. i 19,5 mln zł w 2012 r. Prognoza zysku netto wynosi odpowiednio: 2,3 mln zł oraz 4,2 mln zł.

 

"Prognozy nie uwzględniają takich czynników jak prawdopodobna akwizycja, która może spowodować wzrost przychodów w 2011 r. do 25 mln zł oraz uruchomienie linii do doczyszczania drutu, która powinna ruszyć w tym tygodniu. Mamy w magazynach ok. 4 tys. ton drutu, który po oczyszczeniu możemy sprzedać za ok. 2 mln zł, co oznacza dodatkowe przychody" - poinformował prezes.

 

Jasiewicz podkreślił, że wciąż rośnie sprzedaż opon. W I kw. 2011 r. w segmencie opon ciężarowych odnotowano 30-proc. wzrost. Jego zdaniem przełoży się to na wzrost ilości zleceń na zbiórkę opon oraz na usługę odzysku. Będzie to również miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe.

 

W II kw. grupa osiągnęła przychody na poziomie 3,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości 210 tys. zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 474 tys. zł.

 

Z kolei, w całym I półroczu 2011 r. przychody grupy były na poziomie 7,3 mln zł, zysk netto na poziomie 0,5 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej 981 tys. zł.

 

"Wyniki są zgodne z prognozami. I kw. jest zawsze najgorszy z uwagi na okres zimowy, a w II kw. zamknęliśmy produkcję w dotychczasowym zakładzie i te czynniki miały znaczący wpływ. Na razie podtrzymujemy dotychczasowe prognozy" - powiedział Jasiewicz.

 

Grupę Recykl tworzą spółki Recykl Organizacja Odzysku, Reco-Trans oraz Rekoplast. Spółki grupy prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej.

 

Źródło: PAP