Lista - Piszą o nas

Recykl chce w 2012 r. przenieść się na rynek główny | PAP (2011-04-11)

Grupa Recykl, notowana od stycznia na rynku NewConnect, planuje w 2012 roku przenieść się na rynek główny. Przenosinom będzie prawdopodobnie towarzyszyła emisja akcji. Spółka zajmująca się odzyskiem i recyklingiem zużytych opon jest zainteresowana akwizycjami. Chce kupić firmę z branży oraz producenta wyrobów gumowych.

Grupa Recykl jako jedyna w Polsce posiada własną sieć selektywnej zbiórki zużytych oponoraz prowadzi działalność na terenie dwóch zakładów przetwarzających zużyte opony.

"W przyszłym roku chcielibyśmy przenieść się na rynek główny. Przenosinom będzie prawdopodobnie towarzyszyła emisja akcji. Myślimy o dwóch akwizycjach. Do pierwszego przejęcia mogłoby dojść jeszcze w tym roku" - powiedział PAP prezes Grupy Recykl Maciej Jasiewicz.

Kupno producenta wyrobów gumowych umożliwiłoby wydłużenie łańcucha wartości. Ta akwizycja mogłaby nastąpić w 2012 roku. Prowadzone są już w tej sprawie wstępne rozmowy. Podmioty będące w kręgu zainteresowania spółki są od niej o połowę mniejsze pod względem generowanych obrotów.

 

Grupa Recykl chce kupić firmę, która wykorzystywałaby przy produkcji wytwarzany przez nią granulat i miał gumowy. Produkty te są używane m.in. do wytwarzania sztucznej darni boisk piłkarskich, nawierzchni placów zabaw, mat wibroizolacyjnych pod torowiska (tramwajowe, kolejowe), wykładzin podłogowych, mat i dywaników samochodowych, czy jako dodatek do mas asfaltowych w budownictwie drogowym.

Przejęcie podmiotu z branży byłoby natomiast możliwe jeszcze w tym roku. W grę wchodzi również kupno firmy generującej o połowę niższe obroty.

"Na sprzedaż może być wystawiona spółka z grupy PGE produkująca granulat gumowy. Produkcja w tym zakładzie wynosi tysiąc ton miesięcznie. Pracuje on na tej samej technologii co my. Przejęcie tej firmy byłoby z naszego punktu widzenia korzystne" - ocenił Jasiewicz.

Grupa Recykl kończy inwestycję w budowę nowego zakładu w Śremie. Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 21,2 mln zł. Ponad 3 mln zł pochodziło z emisji akcji, 9,4 mln zł z kredytów, a 8,7 mln zł z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Przeprowadzkę do nowego zakładu planujemy na lipiec. Dzięki nowemu zakładowi będziemy mogli produkować z dotychczasowego surowca bardziej opłacalny produkt, jakim jest czysty granulat gumowy" - poinformował prezes.

W minionym roku przychód z tytułu sprzedaży granulatu wynosił 0,8 mln zł, w 2011 roku ma to już być 7 mln zł. Docelowa wydajność linii produkującej czysty granulat to dwanaście tysięcy ton na rok. Do maksymalnych mocy zakład powinien dojść jeszcze w tym roku.

W nowej fabryce nie będzie już produkcji granulatu w postaci chipsów, wykorzystywanego do spalania w specjalnych piecach instalowanych głównie w cementowniach.

Spółka zamierza montować takie instalacje w zakładach swoich kontrahentów. Pierwsza działa od maja zeszłego roku w cementowni w Chełmie, kolejna może zostać uruchomiona w tym roku w Cementowni Górażdże. Koszt takiej inwestycji to około 10 mln zł.

Jak poinformował prezes, obecne ceny rynkowe dla granulatu chipsy kształtują się na poziomie ok. 200 zł za tonę, natomiast dla czystych granulatów gumowych ok. 700 zł za tonę.

Grupa Recykl prognozuje na ten rok wzrost przychodów do 16,7 mln zł z 14,2 mln zł w 2010 roku i zysku netto do 2,4 mln zł z 1,2 mln zł.

 

"To prognozy bardzo konserwatywne. Nie uwzględniają przychodów z tytułu wykonywania usługi odzysku i recyklingu oponponadgabarytowych, którą uruchomiliśmy w marcu tego roku, ani uruchomienia instalacji do produkcji granulatu w postaci chipsów w Cementowni Górażdże. Ponadto, tworząc je nie braliśmy też pod uwagę uruchomienia linii do doczyszczania drutu, który otrzymujemy w wyniku recyklingu opon" - powiedział prezes.

 

Technologia do doczyszczania drutu stalowego kosztowała 1,5 mln zł. W połowie maja rozpocznie się montaż linii, a od lipca będzie już uruchomiona produkcja.

 

"Mamy u siebie ok. 5 tys. ton drutu w postaci niehandlowej. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli go oczyścić i sprzedać, a także na bieżąco doczyszczać i sprzedawać drut otrzymywany w wyniku procesu recyklingu opon"- poinformował Jasiewicz.

 

Źródło: PAP